The reason that I chose a cheese grater as my example is pretty much because Im not very good at math. It took me a long, long time to figure out that I was spending a lot of extra money for grated cheese products in the grocery store. The difference in cost between a block and the shredded variety is quite significant.
The staggering realization that I was spending much more money for the bagged cheeses came as tough news for me. This is mostly because I threw out my cheese grater upon seeing the very first advertisement for the seemingly more convenient product. However, after some thought and consideration I have come to the conclusion that throwing out the cheese grater was not the best idea I ever had.
First of all, I immediately missed the quality that only a brick of cheese could deliver. The pre-shredded variety just wasnt up to par in most cases. If the shredded version did have great taste, it also came with a larger price tag. My cheese grater was sorely missed within a day or two.
I also didnt notice saving that much time in the whole process. My cheese grater was simple to use and very easy to clean. In fact, I could save just as much time by grating a lot of cheese during one prep day in the kitchen. After the ten or minutes or so dedicated to this particular task, I would have the same convenience as the prepackaged version found in the grocery store.
Variety is important to me. I like to have endless choices even when it comes to my regular meals. With a cheese grater, I can make any combination of cheeses in the mix that I want. This is a real treat for anyone who loves salads with a lot of interest and flavor.
The good news is that I just ordered a brand new cheese grater and it is on its way to my front door. I cant wait to get back to grating my own stock from scratch. I also cant wait to start saving some cash.
0 Response to "If you want to save money on your grocery bills,"
Post a Comment